SOLIDARNOŚĆ ZPEC ZABRZE
Strona Główna Artykuły Październik 26 2020 04:32:53
Nawigacja
Strona Główna
Członkowie Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność
Komisja Zakładowa
Regionalna Sekcja Ciepłownictwa
Tygodnik Śląsko Dąbrowski NSZZ Solidarność
Politycy do kontroli !!!
Artykuły
Forum
Kontakt
Galeria
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 273
Najnowszy Użytkownik: zdjoooklvi
LICZNIK
Kolosy
Image and video hosting by TinyPic
zabrze
Image and video hosting by TinyPic
 Witamy
Image and video hosting by TinyPic
TEXT
trwa inicjalizacja, prosze czekac...
fortum
Elektrociepłownia Zabrze: koncern Fortum, właściciel zabrzańskiego zakładu, zbuduje nową elektrociepłownię w naszym mieście. Inwestycja ma kosztować 200 mln euro i w praktyce będzie rozbudowaniem i modernizacją istniejącego kompleksu.

Image and video hosting by TinyPic

Międzynarodowy koncern Fortum chce wydać w Zabrzu 200 mln euro na budowę nowej, a właściwie rozbudowę i modernizację istniejącej Elektrociepłowni Zabrze. Prace mają ruszyć do końca tego roku i potrwać do 2018.


Elektrociepłownia Zabrze: Fortum zbuduje nową elektrociepłownię


W Zabrzu powstać mają nowe bloki, w których kotły zasilane będą nie tylko węglem, ale również alternatywnym paliwem RDF (Refuse Derived Fuel), czyli paliwem uzyskiwanym ze specjalnie przetworzonych i przygotowanych odpadów. W nowej elektrociepłowni spalana będzie również biomasa oraz możliwość mieszania tych trzech paliw. Szacowana roczna produkcja nowego zakładu wynosić będzie około 730 gigawatogodzin (GWh) ciepła i 550 GWh energii elektrycznej i zaopatrywać 70 tys. mieszkań w Zabrzu i Bytomiu.

- Kupując zabrzański kompleks zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że ze względu m.in. na unijne obostrzenia w kwestii emisji czy zmieniające się prawo, konieczna będzie budowa nowych kotłów. Niektóre z tych istniejących muszą zostać zamknięte do 2016 roku, inne maksymalnie do 2022. Zaproponowana koncepcja jest najbardziej opłacalna i ekologiczna. Przy rozwiązaniach, w których mamy możliwość produkowania energii w skojarzeniu, czyli zarówno ciepła, jak i elektryczności, dochodzimy do wydajności na poziomie 90 proc. Z kolei stosowanie różnych paliw daje nam dużą elastyczność – mówi Izabela Van den Bossche, wiceprezes ds. Komunikacji Korporacyjnej w Fortum.

Kompleks Elektrociepłowni Zabrze ma dla miasta wartość nie tylko przemysłową, ale również historyczną. Zakład istnieje od końca XIX wieku i na stałe wpisał się w krajobraz. Fortum zapewnia, że planowana inwestycja nie zagraża historycznym budynkom.

- Nie moglibyśmy sobie pozwolić na wyburzenie istniejących obiektów. To piękne i ważne dla miasta oraz dla nas budynki. Część z nich wyremontowaliśmy i wciąż będą potrzebne. Inwestycja zakłada rozbudowę istniejącego kompleksu – wyjaśnia Izabela Van den Bossche.

Szczegóły planowanej budowy, parametry nowego zakładu czy wizualizacje powinniśmy poznać w najbliższych dniach.

Fortum jest właścicielem Elektrociepłowni Zabrze od 2011 roku. Koncern posiada jeszcze zakłady w Bytomiu, Częstochowie i Świebodzicach.

 Komentarze
Brak komentarzy.
 Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
POGODA
Pogoda Zabrze z serwisu
zpec
Image and video hosting by TinyPic


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashiontrends.icu | frmode.eu